<?xml version="1.0"?>
<rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Historia åk9 by Jan Nilsson</title>
      <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9</link>
      <description>Kalla kriget och världen efter murens fall samt folkmord</description>
      <language>en-us</language>
      <pubDate>2017-01-09 12:55:23 UTC</pubDate>
      <lastBuildDate>2025-10-08 05:26:31 UTC</lastBuildDate>
      <webMaster>hello@padlet.com</webMaster>
      <image>
         <url>https://padletuploads.blob.core.windows.net/prod/81369083/96d872d312e5424411053c4a7f1fb058/ikon_bl.png</url>
      </image>
      <item>
         <title>Lektion 2: Vägen mot förintelsen - första delen</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/145959674</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte:</strong> att eleverna ska få kunskap om grunden till förintelsen, hur den började och hur nazisterna använde sin nyvunna makt till att genomföra den.</div><div><br></div><div><strong>Identifikation</strong> - vem är jude, mindervärdig, icke arier osv?</div><div><strong>Diskrimineringen</strong> - lagstiftningen, propagandan<br><strong>Att läsa </strong>i boken "<em>Om detta må ni berätta</em>" s. 14-19 samt 21-25<br><br>Andar grupper som utsattes för diskrimineringar av Nazisterna, förutom judarna, var; romer, homosexuella, funktionsnedsatta, asociala och Jehovas vittnen.<br><br><strong>Fråga 2</strong><br><strong>a)</strong> Läs på s, 17 om&nbsp; "Gipsy" Trollmanns - vad tänker du om hans öde?<br><strong>b)</strong>&nbsp; Läs på s. 20 om nazisternas diskriminering och förföljelse av olika grupper mellan åren 1934-1939 - Vilka tre åtgärder tycker du var värst och förklara också varför.<br><strong>c)</strong> Varför tror du att nazisterna bl.a. förbjöd&nbsp; Judar att "<em>ingå äktenskap eller ha sexuella relationer med personer av tyskt blod</em>" samt att&nbsp; "<em>Judiska kvinnor måste lägga till Sara till sitt namn och alla judiska män Israel</em>"?</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2017-01-09 12:56:11 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/145959674</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 3: Vägen mot förintelsen - andra delen</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/145963889</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte:</strong> att eleverna ska få kunskap om grunden till förintelsen, hur nazisterna segregerade det judiska folket från resten av befolkningen och hur de sedan transporterade iväg dem. Men även att det fanns de som försökte göra skillnad.</div><div><br></div><div><strong>Segregeringen</strong> - Gettot</div><div><strong>Deportationen </strong>- tågen österrut<br><strong>Att läsa</strong> i boken "<em>Om detta må ni berätt</em>a" s. 27-32 samt 36-42<br><strong>Film:</strong> Emerich Roth - vägen ut</div>]]></description>
         <enclosure url="https://urskola.se/Produkter/172061-UR-Samtiden-Emerich-Roth-vagen-ut-Forelasning-och-film" />
         <pubDate>2017-01-09 13:16:00 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/145963889</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Länkar:Material på nätet</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/145964889</link>
         <description><![CDATA[<div>E-bok- med filmklipp och lyssnarfunktion, du hittar boken i iBooksstore för gratis nedladdning (760 MB).</div>]]></description>
         <enclosure url="http://www.levandehistoria.se/sites/default/files/material_file/om-detta-ma-ni-beratta-e-bok-som-pdf.pdf" />
         <pubDate>2017-01-09 13:20:26 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/145964889</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 4: Förintelsen - sista delen</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/146103185</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte:</strong> att eleverna ska få kunskap om grunden till förintelsen, hur man fattade beslut om den slutgiltiga lösning, hur den genomfördes och bakgrunden till tanken om dödslägren.</div><div><br></div><div><strong>Genomgång:</strong>&nbsp; T4 projektet (s. 46, 71), Franz Stangl (s. 75), Auschwitz (s. 76-84).</div><div><strong>Att läsa</strong> i boken "<em>Om detta må ni berätta</em>" s. 46-52<br><br><strong>Bildspelet</strong> om Franz Stangl</div>]]></description>
         <enclosure url="https://padletuploads.blob.core.windows.net/prod/81369083/11898602b259fb4de004cabe34dca00e/HI9_Franz_Stangl.pdf" />
         <pubDate>2017-01-09 19:45:46 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/146103185</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 5: Förintelsen sammanfattning</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/146115493</link>
         <description><![CDATA[<div><br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="https://www.quizme.se/test/forintelsen_137920/" />
         <pubDate>2017-01-09 20:28:23 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/146115493</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 1: Bakgrunden antisemitism och rasbiologi - epilog till förintelsen</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/146593663</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte:</strong> att eleven ska få en repetition &nbsp; av antisemitismen och rasismens historia<br><br><strong>Att läsa</strong> i boken "<em>Om detta må ni berätta</em>" s. 8-11<br><br><strong>Fråga 1</strong><br><strong>a)</strong>&nbsp; Under medeltiden anklagade den kristna kyrkan judarna för att ha dödat Jesus. På grund av detta förekom våldsamma förföljelser av judar - kan du dra några paralleller till någon folkgrupp i dag?</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2017-01-11 17:50:39 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/146593663</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 6: Kalla kriget - Början</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/147452648</link>
         <description><![CDATA[<div>Vi börjar med att diskutera i smågrupper vad vi vet om det "kalla kriget" och gör en tankekarta, vi utgår från orden; KALLA KRIGET, USA, SOVJET, KÄRNVAPEN.<br><br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2017-01-17 06:54:29 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/147452648</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 7: Genomgång kalla kriget</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/150183203</link>
         <description><![CDATA[]]></description>
         <enclosure url="https://padletuploads.blob.core.windows.net/prod/81369083/f3c763c64eee0012c1f4394bfd7bd28c/HI_Kallakriget_2017.ppt" />
         <pubDate>2017-01-30 10:49:45 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/150183203</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 8: film Kalla kriget 1945-1961</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/150479454</link>
         <description><![CDATA[<div>Vi ser först filmen Kalla kriget 1945-1961, diskuterar och svarar sedan på följande frågor:<br><strong>8:a)</strong> Vad var Trumandoktrinen och vilken betydelse fick den för USAs politik under kalla kriget.? <br><strong>8:b)</strong> Vad innebar Marshallplanen?<br><strong>8:c</strong> Vad hade inbördeskriget i Kina för betydelse för kalla kriget? <br><strong>8:d</strong> Varför tror du att USA och Sovjetunionen blev så misstänksamma mot varandra? <br><strong>8:e</strong> Vad menas med att det bedrevs en häxjakt på kommunister i USA?&nbsp;<br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2017-01-31 10:55:13 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/150479454</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 9: Kalla kriget 1962-1991</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/150532302</link>
         <description><![CDATA[<div>Vi ser andra filmen "Kalla kriget 1962-1991" diskuterar och svarar sedan på följande frågor:<br><strong>9:a)</strong> Hur kom det sig att Kina och Sovjetunionen hamnade i konflikt med varandra? <br><strong>9:b)</strong> Förklara begreppen Maoism samt Marxism-leninism. <br><strong>9:c)</strong> Hur lättade president Nixon på spänningen mellan stormakterna och varför gjorde han det, tror du? <br><strong>9:d)</strong> Förklara vad Perestrojka och Glasnost var?<br><strong>9:e)</strong> När förklarades kalla kriget som avslutat? </div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2017-01-31 14:27:23 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/150532302</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 10-13: Grupparbete: fördjupning Kalla kriget</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/150749336</link>
         <description><![CDATA[<div>Vi skapar grupper med ca tre stycken medlemmar och väljer ett arbetsområde. Efter det skapar gruppen ett gemensamt dokument som alla i gruppen, samt läraren,&nbsp; har tillgång till.&nbsp;<br><br></div><ul><li>Berlinblockaden (1948) samt bildandet av två Tyska stater (1955)</li><li>Koreakriget&nbsp; (1950-53)</li><li>Vietnamkriget (1955-75)</li><li>Ungernrevolten (1956)</li><li>Rymdkapplöpningen (1957-75) samt Kärnvapenkapprustning</li><li>Kubakrisen (1962)</li><li>Berlinmurens uppkomst (1962) och fall (1989)&nbsp;</li><li>Pragvåren (1968)</li><li>Afghansk-sovjetiska kriget (1979-89)</li><li>Glasnost, perestrojka och Sovjetunionens fall (1985-91)</li></ul><div><br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="https://padletuploads.blob.core.windows.net/prod/81369083/c3b8504a408b0acdb05a239d1757a55a/Hi9_F_rdjupningsuppgift_Kalla_kriget.pdf" />
         <pubDate>2017-02-01 07:24:15 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/150749336</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 14-15 Redovisning</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/154560364</link>
         <description><![CDATA[]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2017-02-17 12:04:03 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/154560364</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 16 Folkmord på 1990-talet - fd Jugoslavien</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/154560445</link>
         <description><![CDATA[<div>Vi böejar med att titta på vad som hände i slutet på 80-talet och början av 90-talet  i f.d. Jugoslavien.</div>]]></description>
         <enclosure url="https://padletuploads.blob.core.windows.net/prod/81369083/67eda9ccf86a28a68e54e0d23f813b57/Kalla_kriget.png" />
         <pubDate>2017-02-17 12:04:39 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/154560445</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 17 </title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/157935253</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Repetition:</strong> Vad som hände i f.d. Jugoslavien.<br><br><strong>Srebrenica:</strong> Vi börjar titta på vad som hände i Srebrenica 1995, information om detta finns på Levande historias sida om <a href="http://www.levandehistoria.se/fakta-fordjupning/kriget-i-forna-jugoslavien/folkmordet-i-srebrenica">folkmordet i Srebrenica</a>. <br><br><strong>Film:</strong> Världens händelser - Massakern i Srebrenica</div>]]></description>
         <enclosure url="https://youtu.be/Jh5QUFqCmck?list=PLjE4yL_ZTImLPcNxobnIy0IXhl5tOOQ9w" />
         <pubDate>2017-03-06 07:41:40 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/157935253</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 18 Jugoslaviens historia</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/157976462</link>
         <description><![CDATA[<div>Under det andra världskriget fanns det en serbisk gruppering Chetniks och en kroatisk Utasja. Händelserna omkring detta är än idag aktuellt för serber och kroater.</div><div><br></div><div><strong>Undersök:&nbsp;</strong></div><ol><li>Vilka var Chetniks och vad stod de för?</li><li>Vilka var Ustasja och vad stod de för?</li><li>Hur ser serberna på Ustasja?</li><li>Hur ser kroaterna på Chetniks?</li><li>Fördjupningsuppgift: Hur ser de olika parterna, serber, kroater och bosniaker på varandra? Vilka orsaker till kriget kan du se i deras gemensamma historia? kan du se några skillnaderna i hur de ser på historien och vad beror de isf på? Här kan fördjupningstexten <a href="http://www.levandehistoria.se/sites/default/files/wysiwyg_media/dlh_offer_for_historien.pdf">Offer för historien</a> vara till hjälp.</li></ol><div>Ni ska jobba i grupper med ca. 2-4 medlemmar, Gruppen jobbar i ett gemensamt word-dokument som ni delar med varandra. Börja med att svara kort på fråga 1-4 för att sedan tillsammans resonera kring fråga 5 och sedan skriva ner ett svaret på den och dela dokumentet med mig. i dokumentet ska även namnet på alla gruppmedlemmar stå.<br><br><strong>Tidsplan: </strong><br>25 min för att svara på fråga 1-4<br>25 minuter för att diskutera och svara på fråga 5.</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2017-03-06 11:13:36 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/157976462</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 19 En by som alla andra</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/157976503</link>
         <description><![CDATA[<div>Vi gör övningen "<a href="http://www.levandehistoria.se/sites/default/files/wysiwyg_media/dlh_del1_spel_enbysomallaandra.pdf">En by som alla andra</a>".</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2017-03-06 11:13:50 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/157976503</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 20 vad hände i Rwanda?</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/159616050</link>
         <description><![CDATA[<div>Vi börjar med att se filmen "<em>Världens händelser - Rwanda</em>" 30 min<br>Sedan diskuterar vi:<br>- Vilka likheter kan vi se mellan folkmordet i Srebrenica och folkmordet i Rwanda.<br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="https://youtu.be/Y4uxTiUlPcc?list=PLjE4yL_ZTImLPcNxobnIy0IXhl5tOOQ9w" />
         <pubDate>2017-03-13 10:40:01 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/159616050</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 21 Folkmordet i Rwanda</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/159617864</link>
         <description><![CDATA[<div>Vi diskuterar i grupp och skriver ner svaren (tänk på att dela dokumentet med alla i gruppen) på följande frågeställningar:</div><ol><li>Varför blev det ett folkmord i Rwanda?</li><li>Vilken roll spelade historien i folkmordet?</li><li>Hade man kunnat stoppa folkmordet och i så fall hur?</li><li>Hur kan man förmå helt vanliga människor att delta i folkmordet?</li><li>Varför ville de politiska ledarna sätta igång ett folkmord?</li></ol><div><br>Avslutningsvis ser vi en liten del av avsnitt "Ramp om historia - Rwanda"<br>Sedan diskuterar vi:<br><br>&nbsp; 6. Vilka likheter kan vi se mellan folkmordet i Rwanda och Förintelsen?</div><div><br></div>]]></description>
         <enclosure url="https://youtu.be/Y5CUHG4RJf0?list=PLjE4yL_ZTImIATGuMwMzFRJVDVfrKDZbL" />
         <pubDate>2017-03-13 10:46:02 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/159617864</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 22 Folkmord hemuppgift</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/159621010</link>
         <description><![CDATA[<div>Information om folkmorden finns bl.a. på Forum för levande historias hemsida om "<a href="http://www.levandehistoria.se/fakta-fordjupning/forintelsen">Förintelsen</a>", "<a href="http://www.levandehistoria.se/fakta-fordjupning/kriget-i-forna-jugoslavien">Kriget i forna Jugoslavien</a>" och "<a href="http://www.levandehistoria.se/fakta-fordjupning/folkmordet-i-rwanda">folkmordet i Rwanda</a>".<br><br>Hemuppgiften ska vara inlämnad i er delade mapp senast fredagen den 31 mars 23:59.<br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="https://padletuploads.blob.core.windows.net/prod/81369083/5bbc508b6c6d996837c5e4266234fe20/HI9_HEMUPPGIFT_folkmord.pdf" />
         <pubDate>2017-03-13 11:02:49 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/historia9/wish/159621010</guid>
      </item>
   </channel>
</rss>
