<?xml version="1.0"?>
<rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Åk.9 Samhällsekonomi by Hannah Englund</title>
      <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi</link>
      <description>Skapad med förundran</description>
      <language>en-us</language>
      <pubDate>2018-09-27 11:54:48 UTC</pubDate>
      <lastBuildDate>2025-04-24 08:09:48 UTC</lastBuildDate>
      <webMaster>hello@padlet.com</webMaster>
      <image>
         <url></url>
      </image>
      <item>
         <title>Lektion 4: Företag</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/1683861082</link>
         <description><![CDATA[<div><strong><em>Syfte: </em></strong><em>Att eleven får kunskap om vad som krävs vid uppstart av ett företag. <br>&nbsp;<br></em><strong>Genomgång: </strong>Vi diskuterar vilka <a href="https://www.borskollen.se/storsta-bolagen-sverige">Sveriges största företag</a> är.<strong><br><br></strong>Produktionsfaktorer: <strong><br></strong>För att kunna starta ett företag behövs:&nbsp;</div><ul><li>Kapital</li><li>Realkapital = Teknik som maskiner, datorer eller saxar på en hårsalong. Dom har också ett värde.</li><li>Naturresurser</li><li>Arbetskraft</li><li>Humankapital (Know how)</li></ul><div><br><strong>Begrepp:</strong> Investering, avkastning, omsättning, likviditet<br> <br><strong>Fundera över: </strong>Vilket företag är störst i Sverige?<br>&nbsp;<br><a href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/7793#2536596"><strong>Privata:</strong></a>Företag som Sandvik, H&amp;M <strong><br></strong><a href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/7793#2536601"><strong>Offentliga:</strong></a> Stat, kommun, region<br> <a href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/7793#2536603"><strong>Kooperativa:</strong></a> Medlemmarna delar på ägarskap och ansvar . Ett kooperativs främsta drivkraft är att tillgodose medlemmarnas ekonomiska, sociala eller kulturella behov, och där vinst ses som medel och inte som mål. Tex OK, Arla, Lantmännen, Riksbyggen</div><div><br><strong>Lektionen</strong> bygger på sidan "<a href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/5767">Samhällsekonomins grunder</a>" i NE.</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2021-08-18 09:50:37 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/1683861082</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 3: Ekonomiska system och modeller</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2023288942</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Gemensamt:</strong> Börja med att kolla igenom dom frågor som ska besvaras under dagens lektion. Titta sedan på denna föreläsning om <a href="https://www.youtube.com/watch?v=CTsXXzOsxLk">Ekonomiska system</a> (5 min).<br> <br><strong>Eget arbete: </strong>Eleverna läser sedan om Ekonomiska modeller och system i NE och besvarar nedanstående frågor med hjälp av blå länkarna:&nbsp;<br>&nbsp;<br>1. Beskriv marknadsekonomi med hjälp av punkterna nedan:<br>2. Beskriv planekonomi med hjälp av punkterna nedan:<br>3. Beskriv blandekonomi med hjälp av punkterna nedan:<br>4. Vad är en kretsloppsekonomi?<br>&nbsp;</div><ul><li><em>Ange kännetecken (vad är typiskt för detta ekonomiska system)</em></li><li><em>Fördelar (vad fungerar bra)</em></li><li><em>Nackdelar (vilka problem kan finnas med den här typen av ekonomiskt system?)</em></li><li><em>Exempel: ge exempel på länder, platser och/eller historiska samhällen där detta ekonomiska system har funnits.</em></li></ul><div><br>5. Vilka är de tre välfärdsmodellerna och hur skiljer dem sig från varandra? Ge exempel.<br>&nbsp;<br><strong>Extrauppgift:</strong> <br>De grundläggande målsättningarna för samhällets ekonomi kan formuleras som tre frågor: Vad ska produceras? Hur ska det produceras? Vem ska få del av resultatet?<br><br>Hur besvaras dessa tre frågor i en renodlad<br> <br>1. marknadsekonomi?<br>2. planekonomi?<br><br><strong>Lektionen</strong> bygger på sidan "<a href="https://laromedel.ne.se/material/reader/1035/26298">Ekonomiska modeller och system</a>" i NE och "<a href="https://www.so-rummet.se/kategorier/ekonomiska-system">Ekonomiska system</a>" i SO-rummet.</div>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/214683269/233610a8c26b75a73312a357957678dc/Ekonomiska_system_.pptx" />
         <pubDate>2022-02-01 13:24:04 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2023288942</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 5: Det ekonomiska kretsloppet</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2023301045</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte:</strong><em> Att eleverna ska få kännedom om det ekonomiska kretsloppet och kunna se vad som händer om det blir förändringar i det.</em><br> <br>Vi börjar med att se ett kort filmklipp om det <a href="https://app.studi.se/l/det-ekonomiska-kretsloppet">ekonomiska kretsloppet</a> (5 min).<br> <br><strong>Genomgång:</strong> Vi går tillsammans igenom hur det <a href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/7793#11241">Ekonomiska kretsloppet</a> ser ut och fungerar.<br> <br><strong>Eget arbete:</strong> Fundera och förklara sedan följande:&nbsp;</div><div><br>1. Vad skulle hända i det ekonomiska kretsloppet om inkomstskatten (skatten på lön) höjdes från ca 30% till 50%?</div><div>2. Vad skulle hända i det ekonomiska kretsloppet om barnbidraget skulle höjas från 1250 kr till 4000 kr?<br><br></div><div><strong>Om tid blir över:</strong> Läs texten i <a href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/7793">NE</a> och gör quizen som finns i slutet av sidan</div><div><br><strong>Lektionen</strong> bygger på sidan "<a href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/7793#11241">Hushåll och företag</a>" i NE.</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2022-02-01 13:30:30 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2023301045</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 1: Skatt och välfärdssamhället</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2025034685</link>
         <description><![CDATA[<p><strong><em>Syfte: </em></strong><em>Att eleven får en förförståelse för vad skatt är och hur det bidrar till vårt gemensamma välfärdssamhälle.</em> </p><p> </p><p><strong>Genomgång: </strong>Vi börjar med att gå igenom samhällsekonomi som begrepp. Vad är ekonomi? Därefter börjar vi med välfärdssamhället och diskuterar följande frågor:</p><p>&nbsp;</p><p>1. Vad är skatt?</p><p>2. Vart går våra skatter?</p><p>3. Är det bra eller dåligt med höga skatter?</p><p>&nbsp;</p><p><strong>Film:</strong> "<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://urplay.se/program/180584-har-kommer-kungen-vad-ar-skatt">Här kommer kungen - skatt</a>" (9 min)</p><p> </p><p>4. Vilka konsekvenser får höjd skatt respektive sänkt skatt? Och vad hade hänt om vi inte hade betalat någon skatt alls?</p><p> </p><p><strong>Eget arbete: </strong>Eleverna läser sedan om <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/8022#588268">Folkhemmet</a> i NE och besvarar nedanstående frågor: </p><p> </p><p>1. Hur menade Per Albin Hansson att människor skulle ha det i "<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/8022#588268">folkhemmet</a>"? </p><p>2. Hur länge har föräldrar rätt att stanna hemma med ett nyfött barn och få bidrag? Läs på <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.forsakringskassan.se/privatpers/foralder/nar_barnet_ar_fott/foraldrapenning">Försäkringskassans hemsida</a>.</p><p>3. Vilka har rätt till <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/8022#10821">bostadsbidrag</a>? </p><p>4. Vilka har rätt till <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/8022#419545">försörjningsstöd</a>?</p><p> </p><p><strong># Extrauppgift om ni hinner</strong></p><p>Tidningsartikel om <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.svt.se/nyheter/inrikes/utredningen-sa-ska-brott-mot-valfardssystemet-stoppas">bidragsfusk</a>.</p><ul><li><p>Hur vanligt tror ni att bidragsfusket är?</p></li><li><p>Varför är det så viktigt att sätta dit bidragsfuskarna?</p></li></ul><p><br></p><p><strong>Lektionen</strong> bygger på sidan "<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/8022">Det svenska välfärdssamhället</a>" i NE.</p>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2022-02-02 09:56:14 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2025034685</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 6: Prissättning i en marknadsekonomi</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2025040992</link>
         <description><![CDATA[<div><strong><em>S</em></strong><strong>yfte:</strong> <em>Att eleverna ska förstå hur prissättningen av en vara går till.</em><br> <br> Vi börjar med att se <a href="https://urplay.se/program/180585-har-kommer-kungen-vad-ar-pris">Här kommer kungen: Vad är pris</a> (9 min).<br> <br><strong>Genomgång:</strong> priset på en vara bestäms av två faktorer efterfrågan och utbudet, med hjälp av dessa hittar man jämviktspriset.<br> <br>Hög efterfrågan = priset stiger<br>Låg efterfrågan = priset sjunker<br>Högt utbud= priset sjunker<br>Lågt utbud = priset stiger<br> <br><strong>Viktiga begrepp:</strong><br><strong>Intäkt</strong> = de pengar som företaget får in, oftast genom t.ex. försäljning<br><strong>Kostnader </strong>= de utgifter ett företag har<br><strong>Vinst </strong>= det som blir kvar sedan man dragit kostnaderna från intäkterna.<br><strong>Efterfrågan</strong> = hur många som vill köpa.<br><strong>Utbud</strong> = hur många varor som finns att köpa på marknaden.<br><strong>Jämviktspris </strong>= När köparna är beredd att betala det pris som säljarna vill ha för att erbjuda varan på marknaden<br>&nbsp;<br><strong>Lektionen</strong> bygger på sidan "<a href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/7793#11202">Prissättning</a>" i NE.</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2022-02-02 10:00:14 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2025040992</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 7: Inflation och konjunktur</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2025041733</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte:</strong> <em>Att eleverna ska förstå vad som menas med inflation och konjunkturer.</em><br> <br><strong>Genomgång:</strong> Vi börjar med att titta på Powerpoint vilka de fyra samhällspolitiska målen är.<br> <br><strong>Film:</strong> <a href="https://urplay.se/program/180581-har-kommer-kungen-vad-ar-konjunktur">Här kommer kungen: Vad är konjunktur</a> (9 min).<br> <br><strong>Genomgång:</strong> Vi går igenom vad som menas med lågkonjunktur, högkonjunktur och inflation.<br> <br><strong>Lektionen</strong> bygger på sidan "<a href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/7793#11242">Högkonjunktur och lågkonjunktur</a>" i NE.</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2022-02-02 10:00:42 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2025041733</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 8: Finans- och penningpolitik</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2025042010</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte: </strong><em>Att eleverna ska förstå vilka medel som riksbanken och regeringen har att påverka konjunkturerna.</em><br> <br> <strong>Genomgång: </strong>om skillnaden mellan finans- och penningpolitik och hur de kan användas för att minska konjunktursvängningarna. samt riksbankens roll i samhället.<br>&nbsp;<br>&nbsp;<strong>Lektionen</strong> bygger på sidan "" i NE.<br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2022-02-02 10:00:54 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2025042010</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 9: Repetition inför prov</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2036464573</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte: </strong><em>Att eleven ska få lärarlett stöd och en chans att finslipa sina kunskaper inför kommande examination</em><br> <br><strong>Genomgång: </strong>Eleverna får under denna lektion dela upp sig så som de behagar för att studera inför kommande examinerande prov.</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2022-02-08 20:31:41 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2036464573</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 11: Examination</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2036467673</link>
         <description><![CDATA[<div><mark>Samhällsekonomi häfte&nbsp;<br></mark><br></div><div><strong>Filmer: </strong><br>Titta på avsnitten av "Här kommer kungen" - <a href="https://urskola.se/Produkter/180580-Har-kommer-kungen-Vad-ar-ranta">ränta</a>, <a href="https://urskola.se/Produkter/180581-Har-kommer-kungen-Vad-ar-konjunktur">konjunktur</a>, <a href="https://urskola.se/Produkter/180585-Har-kommer-kungen-Vad-ar-pris">pris</a> och <a href="https://youtu.be/poOWmFtz1bg">skatt</a>.<br><a href="https://app.binogi.se/c/63826">Filmer på Binogi</a><br> <br><strong>Genomgång:</strong><br>Här kan du hitta en genomgång av<a href="https://www.so-rummet.se/content/planekonomi-marknadsekonomi-blandekonomi-och-kretsloppsekonomi"> ekonomiska system</a>.</div><div><br><strong>Viktiga begrepp:&nbsp; <br></strong>Blandekonomi&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Planekonomi<br>Offentlig sektor&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Utbud<br>Bidrag&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Efterfrågan<br>Nettolön&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Jämviktspris<br>Bruttolön&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Marknadsekonomi<br>Skatt&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Monopol<br>Moms&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Kartell<br>Högkonjunktur&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Fri konkurrens<br>Lågkonjunktur&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Produktionsfaktorer<br>Inflation&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;BNP&nbsp;<br>Investering&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Ränta<br>Arbetsgivare&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Arbetstagare<br>Export&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Import<br>Handelsbalans</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2022-02-08 20:33:27 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2036467673</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 2: Ekonomiska system och skatt</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2166527571</link>
         <description><![CDATA[<p><strong><em>Syfte: </em></strong><em>Att eleven får kunskap om olika ekonomiska system, samt hur det fungerar med lön och skatt.<br>&nbsp;<br></em><strong>Genomgång: </strong>Tillsammans går vi igenom viktiga begrepp.</p><p>Bruttolön= lön före skatt</p><p>Nettolön= det som är kvar av lönen när skatten är dragen</p><p>Disponibel inkomst= nettolön+bidrag (t.ex. barn- och bostadsbidrag)</p><p>Moms= skatt på varor och tjänster (ingår som en del i priset)</p><p> </p><p><strong>Fakta:</strong></p><p>Högst skatt till kommun och region har man i Degerfors kommun med 35,30% (2024).</p><p>Lägst skatt till kommun och region har man i Österåkers kommun med 28,98% (2024).</p><p><br></p><p>Utöver det betalar man ytterligare 20% i statlig skatt på det man tjänar över 598 500 kr/år (2024).</p><p> </p><p>På nästan alla varor som säljs måste företagen lägga på moms (en särskild skatt) på 25%. På livsmedel och restaurangbesök är momsen 12% och på tidningar, böcker och resor är momsen 6%. Sjukvård, tandvård och försäkringstjänster är befriade från moms.</p><p> </p><p><strong>Eget arbete: </strong>Eleverna läser sedan om <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/8022#588268">Folkhemmet</a> i NE och besvarar nedanstående frågor: </p><p> </p><p>1. Hur mycket betalar Gävle och Sandvikens kommun i <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.compricer.se/nyheter/artikel/kommunalskatt-2022--sa-hog-blir-din-skatt/">kommunalskatt</a>?</p><p>2. Vad används landstingsskatten/regionskatten till?</p><p>3. Hur stor är <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.skatteverket.se/foretag/arbetsgivare/arbetsgivaravgifterochskatteavdrag/arbetsgivaravgifter.4.233f91f71260075abe8800020817.html">arbetsgivaravgiften</a>? </p><p>4. Vad är <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.skatteverket.se/foretag/moms.4.18e1b10334ebe8bc80002497.html">moms</a> för slags skatt?</p><p>5. Tänk dig att du är Sveriges finansminister. Staten behöver mer pengar och du måste höja en skatt. Vilken skatt skulle du välja? Motivera varför du höjer just den.</p><p> </p><p><strong>Lektionen</strong> bygger på sidan "<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://laromedel.ne.se/material/reader/189/8022">Det svenska välfärdssamhället</a>" i NE och "<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.so-rummet.se/kategorier/samhallskunskap/ekonomi-och-handel/privatekonomi">Din privata ekonomi</a>" i SO-rummet.</p>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2022-05-02 09:41:16 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/hannah_englund/ekonomi/wish/2166527571</guid>
      </item>
   </channel>
</rss>
