<?xml version="1.0"?>
<rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Η κορυφαίο ροή μου by Andreas</title>
      <link>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j</link>
      <description>Αναρτήσεις επιμορφούμενων Πράκτικα Τετάρτης</description>
      <language>en-us</language>
      <pubDate>2018-05-30 16:34:21 UTC</pubDate>
      <lastBuildDate>2023-03-15 07:19:55 UTC</lastBuildDate>
      <webMaster>hello@padlet.com</webMaster>
      <image>
         <url></url>
      </image>
      <item>
         <title>Δραστηριότητα 2</title>
         <author>skaltsas_andreas</author>
         <link>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264582883</link>
         <description><![CDATA[<div>Οι επιμορφούμενοι ατομικά αναζητούν ένα σενάριο που αφορά στον κλάδο τους στο αποθετήριο «Ιφιγένεια» και στη συνέχεια παρουσιάζουν ένα σενάριο ανά ομάδα και ανά κλάδο στην ολομέλεια </div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-05-30 16:40:53 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264582883</guid>
      </item>
      <item>
         <title> « Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα »  </title>
         <author>nkontodimo</author>
         <link>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264586371</link>
         <description><![CDATA[<div> </div><h1>  Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες των δύο ατόμων, μεταφέρονται στην αίθουσα υπολογιστών του σχολείου για να πραγματοποιηθεί το μικροσενάριο. Στην επιφάνεια εργασίας των υπολογιστών θα υπάρχει συντόμευση προς τα <a href="http://ebooks.edu.gr/new/">διαδραστικά βιβλία</a> και τα λογισμικά <strong>kidspiration </strong>και<strong> hot potatoes</strong></h1>]]></description>
         <enclosure url="http://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/3681" />
         <pubDate>2018-05-30 16:54:26 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264586371</guid>
      </item>
      <item>
         <title>ΠΕ 60</title>
         <author>vamalliari</author>
         <link>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264586435</link>
         <description><![CDATA[<div>ΜΑΛΛΙΑΡΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ<br>ΚΟΛΛΙΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ<br><br></div><div><strong><em>Ηρακλής, ο ήρωας μιας άλλης εποχής!</em></strong> <br><br> </div><div>Σχεδίαση διδακτικής παρέμβασης με χρήση λογισμικών: </div><div>[Εργαλείων Γενικής Χρήσης, ΔΠ, You Tube, Google Earth, Wikipedia, spiderscribe, tux paint] </div><div><strong> </strong></div><div><strong> </strong></div><div><strong><br>Τίτλος</strong> </div><div><em>Ας βάλουμε τους άθλους του Ηρακλή σε μία τακτική σειρά !</em> <br><br></div><div><strong>Γνωστικό αντικείμενο ή γνωστικά αντικείμενα</strong> </div><div>Το διδακτικό σενάριο εντάσσεται στη θεματική ενότητα ‘’ Μυθολογία ‘’ και περιλαμβάνει δραστηριότητες απ’ όλες τις γνωστικές περιοχές που προβλέπει το ΔΕΠΠΣ για το νηπιαγωγείo,  κυρίως επικεντρωνόμαστε στο γνωστικό αντικείμενο Παιδί και Μαθηματικά. <br> </div><div><strong><br>Διδακτικοί στόχοι ή αναμενόμενα αποτελέσματα</strong> <br><br></div><div>Στο τέλος του μ-σεναρίου τα παιδιά αναμένεται: <br><br></div><div>1. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο: </div><div>·         να μάθουν για τους άθλους του Ηρακλή. </div><div>·         να αναγνωρίζουν και να σχολιάζουν ιστορικό υλικό, ώστε να κατανοούν ότι πρόκειται για διάφορες αναπαραστάσεις του παρελθόντος. </div><div>·         να γνωρίσουν τα παιδιά τους τακτικούς αριθμούς μέσα από τους 12 άθλους του Ηρακλή. </div><div>·         να αντιστοιχούν οι μαθητές στον τακτικό αριθμό κάθε μύθου τις αντίστοιχες εικόνες/έργα τέχνης </div><div>2. Ως προς τη χρήση των ΤΠΕ </div><div>·         να αξιοποιούν το διαδίκτυο με τη χρήση φυλλομετρητών και μηχανών αναζήτησης και λογισμικό οπτικοποίησης ( εικόνες και πληροφορίες, Wikipedia, Google earth). </div><div>·         να εξοικειωθούν με τη χρήση του ‘’drag and drop’’ στο ΔΠ. </div><div>3. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία. </div><div>·         να αποκτήσουν δεξιότητες αλληλεπίδρασης, επικοινωνίας και συνεργασίας στα πλαίσια της εργασίας σε μικρές ομάδες. </div><div><br>·         Να οικοδομήσουν τη γνώση αναλαμβάνοντας κεντρικό και ενεργητικό ρόλο στη μαθησιακή διαδικασία. <br><br></div><div> </div><div><strong>Σύντομη περιγραφή </strong><br><br></div><div><br>Δουλεύοντας με τα νήπια την Ελληνική Μυθολογία, κάποιο παιδάκι φέρνει στο Νηπιαγωγείο ένα βιβλίο για να το δείξει στην υπόλοιπη τάξη. “ΟΙ 12 ΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ” <br><br></div><div> Τα παιδιά χωρίζονται σε ομάδες, ώστε χρησιμοποιώντας το διαδίκτυο να ψάξουν και να βρουν πληροφορίες για τον κάθε άθλο μέσω Ηλεκτρονικού Υπολογιστή. και μέσα από μία σειρά δραστηριοτήτων συνδυάζουν τους άθλους με τα τακτικά αριθμητικά.</div><div><strong><br>Πρόσθετα στοιχεία</strong> <br><br></div><div> Ένας φάκελος σε αρχείο zip με συγκεντρωμένα τα έργα τέχνης για την τελευταία δραστηριότητα στον ΔΠ . </div><div> </div><div>Επίσης, μια παρουσίαση PowerPoint την οποία θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει ένας εκπαιδευτικός κατά βούληση. </div><div> </div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-05-30 16:54:41 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264586435</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Δραστηριότητα 2</title>
         <author>entouka452</author>
         <link>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264586493</link>
         <description><![CDATA[<div>Παρουσίαση μ-σεναρίου " Μελετώ τους δεινόσαυρους"<br>&nbsp;Σχεδίαση εκπ/κου σεναρίου με χρήση λογισμικών:&nbsp;<br> Φυλλομετρητή - Μηχανών Αναζήτησης: Junior Google , Kidrex&nbsp;<br> Αισθητικής Έκφρασης και Ανάπτυξης της Δημιουργικότητας: Tux Paint&nbsp;<br> Επεξεργαστής κειμένου για την κατασκευή ψηφιακού λεξικού: επεξεργαστής κειμένου&nbsp;<br> Ιστολόγιο νηπιαγωγείου: http://pythagoreionip.blogspot.gr/&nbsp;<br> Λογισμικό ποσοτικής μοντελοποίησης και αναπαράστασης ποσοτικών δεδομένων: excel&nbsp;<br> Λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης: Cmap Tools&nbsp;<br> Πολυμεσικό και αλληλεπιδραστικό ανοικτό εκπαιδευτικό λογισμικό παρουσίασης: power point&nbsp;<br> Λογισμικό κλειστού τύπου : Hot potatoes (JMasher)&nbsp;<br>&nbsp;Τα βασικά γνωστικά αντικείμενα από τα οποία αντλεί στόχους το συγκεκριμένο σενάριο αφορούν στο γνωστικό αντικείμενο της «Μελέτη περιβάλλοντος, Φυσικό και Ανθρωπογενές» και του «Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών» όπως αυτά αναφέρονται στο Δ.Ε.Π.Π.Σ. για το νηπιαγωγείο (2003)&nbsp;<br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-05-30 16:54:56 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264586493</guid>
      </item>
      <item>
         <title>«Γνωρίζω τη Μινωϊκή Κρήτη» Το ανάκτορο της Κνωσού Καθηµερινή ζωή των Μινωϊτών Η τέχνη των Μινωϊτών</title>
         <author>mixani21</author>
         <link>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264586530</link>
         <description><![CDATA[<div>&nbsp;Σκοπός και στόχοι του διδακτικού σεναρίου Ως προς το γνωστικό αντικείµενο •Να αποκτήσουν βασικές γνώσεις για τη Μινωική Κρήτη, την κυριαρχία στη θάλασσα την εξάπλωση του πολιτισµού µέσω του εµπορίου. •Να γνωρίσουν στοιχεία από την καθηµερινή ζωή των ανθρώπων της µινωικής εποχής, να κατανοήσουν ότι η ιστορική γνώση προκύπτει µέσα από τη µελέτη και την αξιολόγηση των ευρηµάτων των ανασκαφών. •Να εκτιµήσουν την κοινωνική θέση της γυναίκας ,στο µινωικό πολιτισµό. •Να γνωρίσουν τα βασικά χαρακτηριστικά της Μινωϊκής Τέχνης. •Να απολαύσουν αισθητικά τη Μινωϊκή Τέχνη εντοπίζοντας στοιχεία που ακόµα και σήµερα επηρεάζουν τον πολιτισµό. Ως προς τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών •Να εξοικειωθούν µε ένα νέο περιβάλλον εργασίας, αυτό του ηλεκτρονικού υπολογιστή γενικά, και να µάθουν να οργανώνουν ηλεκτρονικές δραστηριότητες µέσα από διαδικασίες διερεύνησης και ανακάλυψης νέων πληροφοριών. •Να γνωρίσουν διεξοδικά τους κανόνες λειτουργίας ενός σύγχρονου λογισµικού οπτικοποίησης και προσοµοίωσης όπως είναι το Google Earth. Ως τη µαθησιακή διαδικασία •Να συνεργαστούν µεταξύ τους για την επίτευξη του κοινού στόχου, αναπτύσσοντας επικοινωνιακές δεξιότητες, προσωπική και συλλογική ευθύνη, ως µέλη µιας οµάδας. •Να καλλιεργήσουν δεξιότητες και αισθητικές επικοινωνίας και να «οικειοποιηθούν» το αποτέλεσµα της εργασίας τους •Να χρησιµοποιήσουν τη εµπειρία τους για την αντιµετώπιση του προβλήµατος που τους δίνεται.&nbsp;</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-05-30 16:55:04 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264586530</guid>
      </item>
      <item>
         <title></title>
         <author>mixani21</author>
         <link>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264588844</link>
         <description><![CDATA[]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/293747328/81fccc2f0200906336d8b571dd241ed1/Lighthouse.jpg" />
         <pubDate>2018-05-30 17:02:41 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264588844</guid>
      </item>
      <item>
         <title>:   “Ασφαλώς κυκλοφορώ</title>
         <author>entouka452</author>
         <link>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264589491</link>
         <description><![CDATA[<div> </div><div><strong><em>Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές</em></strong> </div><div> </div><div>Η διδακτική προσέγγιση που ακολουθείται στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σενάριο είναι η διαθεματική προσέγγιση. Καλύπτει τα ακόλουθα γνωστικά αντικείμενα (μαθησιακές περιοχές): </div><div> </div><div>●      Μαθηματικά </div><div>●      Γλώσσα  </div><div>●      Φυσικές Επιστήμες </div><div>●      Τέχνες        </div><div>●      Φυσική αγωγή </div><div>●      Τεχνολογίες Πληροφοριών &amp; Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.)              </div><div>●      Προσωπική &amp; Κοινωνική ανάπτυξη </div><div>  </div><div><strong><em>Σκοπός και στόχοι</em></strong> </div><div> </div><div>❖     <strong>Ως προς το/τα γνωστικό αντικείμενο/γνωστικά αντικείμενα</strong> </div><div> </div><div><strong>        Μαθηματικά</strong> </div><div><em>      Τα νήπια ενθαρρύνονται:</em> </div><div> </div><div>●     Να  εντοπίζουν και να  περιγράφουν θέσεις ως προς σύστημα αναφοράς με χρήση χωρικών εννοιών (π.χ. πάνω, κάτω, μπρος, πίσω, δεξιά, αριστερά). </div><div>●     Ν’αναγνωρίζουν χάρτες εντοπίζοντας θέσεις και διαδρομές. </div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-05-30 17:04:42 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264589491</guid>
      </item>
      <item>
         <title>«Η άλωση της Πόλης»</title>
         <author>angelmar8686</author>
         <link>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264591304</link>
         <description><![CDATA[<div>&nbsp;</div><div><strong>ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ</strong>: Πέντας Μιλτιάδης&nbsp;<br><br></div><div><strong>ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ</strong>: Γλώσσα, Γεωγραφία, Αισθητική Αγωγή, Μουσική, Πληροφορική&nbsp;<br><br></div><div><strong>ΣΚΟΠΟΣ</strong>: Να γνωρίσουν οι μαθητές βασικές πληροφορίες για την άλωση της Πόλης αλλά και να συναισθανθούν τα ιστορικά γεγονότα μέσα από τις υπερμεσικές δυνατότητες (εικόνα, ήχος, βίντεο) που παρέχουν πλέον οι ΤΠΕ.&nbsp;<br><br></div><div><strong>ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ</strong>:&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;<br><br></div><div>·&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Χωρισμός μαθητών σε ολιγομελείς ομάδες και ανάθεση καθηκόντων&nbsp;</div><div>·&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Αναζήτηση από τους μαθητές με βάση το φύλλο εργασίας&nbsp;</div><div>·&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Διερεύνηση, μελέτη και απάντηση των ερωτημάτων από τους μαθητές με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού&nbsp;</div><div>·&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Συντονισμός παρουσίασης εργασιών στην ολομέλεια&nbsp;</div><div>·&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Αξιολόγηση της προσπάθειας των μαθητών&nbsp;</div><div>&nbsp;<br><br></div><div><strong>ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΑΞΙΑ</strong>&nbsp;<br><br></div><div>&nbsp;</div><div>v&nbsp; Οι μαθητές&nbsp; έρχονται σε επαφή με το γεγονός της άλωσης πολυαισθητηριακά.&nbsp;</div><div>v&nbsp; Εμπλοκή με τις ΤΠΕ.&nbsp;<br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-05-30 17:11:26 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264591304</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Δραστηριότητα 1η: Εισαγωγική δραστηριότητα (ψυχολογικής και γνωστικής προετοιμασίας)Δημιουργία εννοιολογικών χαρτώνΜε αφορμή σχετικές πρότερες εμπειρίες και δράσεις τα νήπια, εμπλέκονται στη δημιουργία τριών εννοιολογικών χαρτών με τα αντίστοιχα διερευνητικά ερωτήματα (“τι ξέρουμε, τι θέλουμε να μάθουμε, πώς θα το μάθουμε” σχετικά με το υπό ανάπτυξη θέμα) που εισάγονται για ανάπτυξη και παρουσίαση σε λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης (kidspiration 3 IE -  http://www.inspiration.com/Kidspiration ).Δραστηριότητα 2η:  Διδασκαλίας του γνωστικού αντικειμένουΚαταγραφή στοιχείων 	Χρησιμοποιώντας έναν φυλλομετρητή (Google - http://el.softonic.com/s/free-download-google-chrome-2014) και μια μηχανή αναζήτησης γίνεται καταγραφή, μέσα και από κατάθεση αντιλήψεων, ιδεών, εμπειριών και προσωπικών εκτιμήσεων, των μέσων μεταφοράς που  υπάρχουν εντός ποικίλων πεδίων δράσης και χρήσης (στο δρόμο, στη θάλασσα και στον αέρα) τα ποσοτικά αποτελέσματα της οποίας, εισάγονται σε λογισμικό παρουσιάσεων (Power Point - http://el.softonic.com/s/powerpoint-free-download) και κατηγοριοποιούνται με τη δυναμική συνδρομή της εικόνας. </title>
         <author>entouka452</author>
         <link>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264592957</link>
         <description><![CDATA[]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-05-30 17:18:11 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/skaltsas_andreas/oeaqyn4nwv3j/wish/264592957</guid>
      </item>
   </channel>
</rss>
