<?xml version="1.0"?>
<rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Hi7 Upptäckare och Revolutioner by Jan Nilsson</title>
      <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna</link>
      <description>Gjord med nyckfull fantasi</description>
      <language>en-us</language>
      <pubDate>2018-04-14 10:52:04 UTC</pubDate>
      <lastBuildDate>2026-05-19 07:07:59 UTC</lastBuildDate>
      <webMaster>hello@padlet.com</webMaster>
      <image>
         <url>https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/81369083/bfe6c46310d671aa985a9a4eb3f3242b/ikon_gu.png</url>
      </image>
      <item>
         <title>Lektion 7 Den amerikanska revolutionen</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/251785349</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte: </strong>att eleverna ska få en sammanfattande bakgrund till USA:s självständighet och utveckling.<br><strong>URplay</strong> <a href="https://urplay.se/program/219632-historia-forklarad-amerikanska-revolutionen">Amerikanska revolutionen</a> (17 min).<br><strong>Filmklipp: </strong>om den <a href="https://app.studi.se/l/den-amerikanska-revolutionen-en-bakgrund">Amerikanska revolutionen</a> (5 min).<br><strong>Genomgång: </strong>Förändringen på den nordamerikanska kontinenten, vi tittar på de tre kartbilderna i presentationen.<br><strong>Frågor:</strong></div><ol><li>Varför gjorde kolonierna i Nordamerika uppror mot Storbritannien?</li><li>Varför tror du att Amerikanerna fick hjälp av Frankrike i kriget mot Britterna?</li><li>Varför tror du att några i Louisiana i dagens USA talar franska och att många i New Mexiko talar spanska?</li></ol><div><br><strong>Extra: </strong>om du har tid över se <a href="https://app.studi.se/l/the-boston-tea-party">The Boston teaparty </a>och <a href="https://app.studi.se/l/amerikanska-frihetskriget">Amerikanska frihetskriget</a> samt gör quizen till dem.<br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/81369083/7054e95ff39de7614918d3f4ab25537b/HI9_NORDAMERIKAS_KARTA_SISTA_HALVAN_AV_1700_TALET.pptx" />
         <pubDate>2018-04-14 11:45:35 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/251785349</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 11-13 Fördjupning om Franska revolutionen</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/251908771</link>
         <description><![CDATA[<p><strong>Syfte: </strong>att eleverna ska få bakgrunden till den franska revolutionen, samt hur den utvecklades och hur den påverkat oss i dag.</p><p><br/></p><p>De kommande tre lektionerna har ni i uppgift att göra en fördjupning om franska revolutionen. Instruktionen finns bifogat i denna lektion som ett word-dokument. Du kan använda dig av Gleerups om <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/92932fb8-21d0-4d38-b39c-dda934ae2d38">Franska revolutionen</a> [id:a946](nio sidor) och av Binogi<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/inget-broed-frihet-aat-folket"> filmklipp</a> (fem filmklipp) om revolutionen, eller om du hittar någon annan bra källa.</p><p>När du skrivit klart kan du, om du hinner, illustrera varje textavsnitt med en bild du tycker passar.</p><p> </p><p><strong>Viktigt att kunna: </strong></p><p>Orsaker till att Franska revolutionen bröt ut.</p><p>Viktiga händelser under den Franska revolutionen.</p><p>Konsekvenser av den Franska revolutionen.</p><p><br/></p><p><strong>För dem som vill vara extra bra påläst...</strong></p><p>Nationalencyklopedin: <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/franska-revolutionen">Franska revolutionen</a></p><p>SO-rummet: <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.so-rummet.se/artikelserier/franska-revolutionen-och-nationalismens-uppkomst">Franska revolutionen och nationalismens uppkomst</a></p><p>Skolbok: <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://grundskoleboken.se/wiki/Franska_revolutionen,_skolbok">Franska revolutionen</a></p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/81369083/4df0d0031ebef024b6b0f10578f13a27/Hi7_MIN_F_RDJUPNING_om_franska_revolutionen.docx" />
         <pubDate>2018-04-15 17:14:18 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/251908771</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 10</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/253545975</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte: </strong>att eleverna ska få kunskap om de bakomliggande orsakerna till franska revolutionen samt kunna kategorisera de olika orsakerna (ekonomiska, politiska, sociala, kulturella/religiösa) . <br><br><strong>Begrepp:</strong> Orsak, konsekvens, perspektiv<br><br>Vi börjar med att  delar vi in klassen i olika grupper, grupperna ska jobba med att  ta fram olika orsaker och konsekvenser av franska revolutionen. Till sin hjälp har de den text vi jobbat med i  lektion 3, texterna som länkats i extramaterial, samt övrig information de kan få fram.<br><br>Sedan fortsätter vi med att försöka kategorisera de olika orsakerna och konsekvenserna som antingen Politiska, ekonomiska, sociala eller kulturella/religiösa.<br><br>Vi avslutar med att försök göra en gemensam modell/tankekarta av den franska revolutionen med orsaker och konsekvenser.</div>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/81369083/92968aa099a633fd51d24af6bd236154/HI7_HARENS_V_G_OCH_DRAKENS_BLICK.ppsx" />
         <pubDate>2018-04-19 17:24:16 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/253545975</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 9 Franska revolutionen</title>
         <author>hannah_englund</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/253768263</link>
         <description><![CDATA[<p><strong>Syfte: </strong>Att ge en introduktion till den franska revolutionen, med orsaker, förlopp och konsekvenser.</p><p><br/></p><p><br/></p><p>Titta på följande film:  <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/81ba16ad-27d9-4d3f-8153-5956e0a31a05?page=1">Franska revolutionen- orsaker</a></p><p><br/></p><p>Läs följande sida i gleerups: <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/8d057774-1b68-4a36-ba99-e846acd271f5?page=1">Ett land i kris</a> [id:a212] och gör därefter ordkunskap och kommer du ihåg samt <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/e5981d05-03aa-43b0-89e1-6ee75065a7f0?page=9999">Upplysningen  </a>(id: a301) med tillhörande uppgifter</p><p><br/></p><p><strong>Binogifilmer: </strong></p><p><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/inget-broed-frihet-aat-folket?subject=64518">Bröd åt folket</a></p><p><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/bastiljen-stormas">bastiljen stormas</a></p><p><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/nationalfoersamlingen-och-kungens-doed">kungens död</a></p><p><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/skraecken">Skräcken</a></p><p><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/napoleon">Napoleon</a></p><p>Vi tittar på en film tillsammans och sedan får ni 5 min på er att sammanfatta innehållet kort i ert worddokument/teamsuppgift.</p><p><br/></p><p><strong>Begrepp:</strong> </p><p>Arbeta med begreppen och skriv förklaringar till följande ord: </p><p><br/></p><p>Generalständerna, Adel, Präster, Det tredje ståndet, Borgare,&nbsp; Nationalförsamlingen, Bönder,&nbsp; Envälde, Privilegium, Bastiljen, Giljotin, Skräckväldet, Deklarationen om de mänskliga rättigheterna, religionsfrihet, nationalism</p><p><br/></p><p><br/></p><p><strong>EXTRA:</strong> <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.so-rummet.se/kategorier/historia/det-langa-1800-talet/franska-revolutionen#">SO-rummet Franska Revolutionen</a></p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/34933118/80428e71377091ace158b9ddaabc5e67/Franska_revolutionen___st_dord.docx" />
         <pubDate>2018-04-20 11:09:53 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/253768263</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 14</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/254255329</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte: </strong>att eleverna ska få insikt i ett en persons öde under revolutionen.<br><br>Om ni är klara&nbsp; med era fördjupningar ser vi en dramatisering om Marie Antoinette (37 min) annars jobbar vi klart med fördjupningen.<br><br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-04-23 06:33:04 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/254255329</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 4 Den industriella revolutionen i Sverige</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/257990934</link>
         <description><![CDATA[<p>Genomgång: När, var hur industrialiserades Sverige.</p><p>Hur såg livet ut för arbetarna? Boende och arbetssituation.</p><p><br/></p><ol><li><p>Sedan kan ni läsa <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/764ce147-07d3-4d9e-82e6-56bdf9a43bf6">sammanfattningen </a>[id:a559] om den industriella revolutionen,&nbsp;</p></li><li><p>Efter det går ni till <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/b3f6c6c9-df16-4843-885f-9aee6fb7d343?page=1">viktiga ord och begrepp</a> [id:a326] tränar på den och skriver en förklaringar till dem med egna ord.</p></li><li><p>Gör <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/79afec5d-3685-41a1-b64f-f3898c04b2b9?page=1">Repetition och reflektion</a> [id: a935]</p></li></ol><p><br/></p><p><strong>EXTRA</strong>: </p><ol start="4"><li><p><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.so-rummet.se/kategorier/sveriges-industrialisering#">Sveriges industrialisering</a> - So-rummet.&nbsp;</p></li><li><p>F&amp;M <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/9dc27355-fada-416f-b24e-ffd05228918c?page=1">Livet i en kolgruva</a> [id: a873]</p></li></ol>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/81369083/cdf69c56329c3a544895bef17d9aaa3b/HI7_industriella_revolutionen_i_Sverige.odp" />
         <pubDate>2018-05-04 11:58:39 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/257990934</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 6</title>
         <author>striidan87</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/320732315</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte</strong><br>Syftet med lektionen är att se hur den industriella revolutionen påverkade vårt lokalsamhälle och på ett nära plan se konsekvenserna.<br><br>Vi börjar med att se en <a href="https://youtu.be/vXPEYYJwYjU">film</a> om hur den industriella revolutionen påverkade Sandviken, hur stålindustrin hamnade i Sandviken och hur det påverkade vårt lokalsamhälle. (Ca 10 min)<br><br><strong>GRÖNA Frågor<br></strong>1. Hur stor påverkan hade Konsul Göransson för bildandet av Sandviken? Ge några exempel.<br>2. Hur tror du att vardagen såg ut för arbetarna som kom från andra delar av Sverige för att börja arbeta i Sandviken.<br>3. Hur fick Konsul Göransson idén om att flytta bruket från Högbo till där det ligger idag? Han nämner olika orsaker som gynnade en flytt.<br>4. Finns det några lokalhistoriska monument (byggnader, statyer o.s.v.) som har kopplingar till den lokala stålindustrin i Sandviken? Vilka kommer du på? Var finns dom?</div><div><strong>RÖDA frågor<br></strong>5. En fråga att diskutera: Finns det några historiska spår var arbetarna bodde? Finns det byggnader kvar från den tiden då bruket flyttade från Högbo? Var ligger dom någonstans?<br>6. En fråga att diskutera: Har den lokala stålindustrin stor påverkan kring hur Sandviken och invånarna mår och lever idag? Ge några exempel.<br>7. En fråga att diskutera: Hur tror du att Sandviken hade sett ut om inte Konsul Göransson hade startat upp företaget Sandvik?</div><div><br></div>]]></description>
         <enclosure url="https://www.youtube.com/watch?v=vXPEYYJwYjU" />
         <pubDate>2019-01-15 13:20:19 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/320732315</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 1 Européerna söker sjövägen till Indien</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/350723609</link>
         <description><![CDATA[<p><strong>Syfte: </strong>att eleverna ska få en kort repetition av "upptäckarna" från mellanstadiet.</p><p><br></p><p>Vi går tillsammans igenom vad ni lärt er på mellanstadiet om "Upptäckarna".</p><p>Sedan tittar vi tillsammans på kartan som finns på sidan "<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/78496c46-5cea-46ef-bf32-94ef2d262b67">Européerna söker sjövägen till Indien</a>"[a779].</p><p><br></p><p><strong>Film: </strong>filmklipp om <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/christofer-columbus">Christoffer Columbus </a>(5 min) och <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/vasco-da-gama">Vasco da Gama</a> (5 min).</p><p><br></p><p><strong>Eget arbete: </strong>&nbsp;svara på följande frågor med hjälp av länkade sidor i Gleerups.</p><ol><li><p>Varför började Européerna att utforska världen? (<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/78496c46-5cea-46ef-bf32-94ef2d262b67">a779</a>)</p></li><li><p>Berätta om Amerikas ursprungsinvånare, vilka var de, hur levde de, hur såg deras samhälle ut? (<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/1aa5672c-783f-4f52-9ee9-a33ac35c6b18">a500</a>)</p></li><li><p>Hur påverkades Amerikas ursprungsinvånare av att Européerna kom till deras världsdel? (<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/0b30276f-60ca-430f-bba3-20b4034b5b00">a766</a>)</p></li></ol><p><br></p><p><strong>EXTRA:</strong> <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.svtplay.se/video/8o1bYW2/varldens-historia-pa-tre-minuter/4-upptackten-av-amerika?video=visa&amp;position=5">Upptäckten av Amerika</a></p>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2019-04-11 12:01:38 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/350723609</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 2 Triangelhandeln</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/353333989</link>
         <description><![CDATA[<p><strong>Syfte: </strong>att eleverna ska få kunskap om begreppet triangelhandeln och hur den påverkat oss i dag.</p><p><br></p><p>Börja med att se filmklippet om <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/triangelhandeln">triangelhandeln</a> (5 min) och <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/tvaa-slavars-liv">två slavars liv</a><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/christofer-columbus"> </a>(5 min).</p><p>Efter filmerna läser ni om <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/7897abee-b210-4c11-aa2b-f56ad7fd7a63?page=9999">slavhandeln</a> [a318] och sedan svarar ni på följande frågor:</p><p><br></p><p><strong>GRÖNA FRÅGOR</strong></p><p>1.Vad menas med triangelhandeln?</p><p>2. Vilka varor köptes och såldes i triangelhandeln?</p><p>3. Vad är en koloni?</p><p><strong>RÖDA FRÅGOR</strong></p><p>4. Beskriv och berätta hur det var att leva som slav.</p><p>5. Hur har världen i dag påverkats av triangelhandeln?</p><p><br></p><p><strong>Extra:</strong> se filmklipp om&nbsp; och <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/svensk-slavhandel">svensk slavhandel</a> (6 min) och </p><p><br></p>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2019-04-23 12:56:47 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/353333989</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 3 Industriella revolutionen - Det började i Storbritannien</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/355376470</link>
         <description><![CDATA[<p>Genomgång av vad som krävdes för att den industriella revolutionen skulle starta i Storbritannien (se skiss ovan)</p><p>Vi antecknar gemensamt.</p><p><br/></p><p>Industrialiseringens olika steg</p><ol><li><p>Förläggaren organiserar arbetet, hantverkare har kunskapen</p></li><li><p>Fabriker byggs</p></li><li><p>Fabriksägaren leder arbetet och besitter kunskapen</p></li></ol><p><br/></p><p><strong>Filmklipp: </strong><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/jordbruk-skapar-industriell-revolution">Jordbruket skapar industriell revolution</a> (6 min) och <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.studi.se/l/industrin-foeraendrar-vaerlden">Industrin förändrade världen</a>&nbsp; (5 min).</p><p><br/></p><p><strong>Eget arbete:<br></strong>GRÖN UPPGIFT</p><p>1. Läs&nbsp; <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/85d61402-6239-4405-af5b-12eae33597e6">Jordbruket förändras</a> [id:a848] samt <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/36cc45fc-6c59-4215-828a-50f4dd3d8375">Industrier växer fram</a> [id:a529] i Gleerups och gör</p><p> "ordkunskap" och "kommer du ihåg". </p><p>RÖD UPPGIFT</p><p>2. Om ni hinner läser ni även<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/bfae7903-18f0-40cb-8570-712f02bc72ef"> Industrin förändrade världen </a> [id:a801]gör uppgifterna till texten.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/81369083/0d0ae43cd901d465e018facd84e86ade/Hi7_Industrialiseringen_i_Storbritanien.pptx" />
         <pubDate>2019-04-30 11:39:56 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/355376470</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 5</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/355559621</link>
         <description><![CDATA[<p>Förra lektionen lärde vi oss hus industrialismen startade i Sverige. Denna lektion ska vi lära oss mer om när industrialismen kom till Sverige genom att se första delen i Serien <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://youtu.be/cuN9qnQl80U">När Sverige blev rikt</a> (46 min).</p><p><br/></p><p><strong>Eget arbete: </strong></p><p>1. Börja med att läsa igenom frågorna som ska besvaras efter filmen. </p><p>2. Se filmen och ta minnesanteckningar/stödord under tiden. Efter filmen besvarar ni frågorna.</p><p><strong>Frågor:</strong></p><ol><li><p>Beskriv hur livet såg ut i Sverige runt 1830-talet?</p></li><li><p>Beskriv hur det gick till när Sverige till sist började att industrialiseras? (de 4 produktionsfaktorerna)</p></li><li><p>Vilka var de första industrierna som utvecklades i landet?</p></li><li><p>Varför tror du att tåget var en så betydelsefull uppfinning?</p></li><li><p>Berätta vad arbetarrörelsen var för något och vad de ville?</p></li></ol>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2019-04-30 17:52:31 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/355559621</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Lektion 8 maktdelningen i USA</title>
         <author>jan_nilsson</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/355798806</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Syfte: </strong>att eleverna ska kunna förstå maktdelningsprincipen i det amerikanska styrelseskicket.<br><br><strong>Filmklipp: </strong>om hur <a href="https://app.studi.se/l/usa-bildas">USA bildas</a> (6 min) <strong><br></strong>Läs texten <a href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/c184cde4-de27-436d-a02a-1cd17d30c886">Amerikanska revolutionens betydelse</a> [id:a546]</div><ul><li>Ett folkvalt parlament, kongressen, med representanter från varje delstat ska bestämma om skatter och lagar.</li><li>Högsta domstolen ska se till att lagarna följs och att inte nya lagar strider mot USA:s grundlag, författningen.</li><li>En folkvald president ska styra landet. Han skulle också vara högste befälhavare för de militära styrkorna.&nbsp;</li></ul><div><strong>Frågor:&nbsp;</strong></div><ol><li>Förklara vad som menas med "<em>den lagstiftande makten", "den verkställande makten" </em>och<em> "den dömande makten"</em>.</li></ol><div><br></div><div><strong>Begrepp:</strong> Kolonisera, revolution, kongress, president, maktdelning<br><br>Vi avslutar med att göra en <a href="https://play.kahoot.it/v2/lobby?quizId=22168229-d646-4a59-90cb-fde1302fffe0">kahoot </a>för att se vad ni lärt er om amerikanska revolutionen<br><br>Vi kan också titta på vår förförståelse av Franska revolutionen genom att göra en <a href="https://create.kahoot.it/details/duplicate-of-franska-revolutionen-7a/0332d1bb-3785-4010-a9be-8a6194def3ca">kahoot</a>&nbsp; inför nästa arbetsområde.</div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2019-05-01 14:17:02 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/355798806</guid>
      </item>
      <item>
         <title>EXTRALEKTIONER MED MATERIAL (1-3 lektioner)</title>
         <author>lena_brykt1</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/1415842374</link>
         <description><![CDATA[<p>Filmer från UR och NE (UTGÅTT!)</p><p>1. <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.ne.se/play/ur/program/153059">Ta vad man vill ha</a> (14 min).</p><p>2. <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.ne.se/play/ur/program/152909">Är indianer människor?</a> (14 min)</p><p>3. <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.ne.se/play/kunskapsmedia/program/1300km?fromSearch=true">livet som slav i Amerika</a>&nbsp; (12 min) Klicka på filmen. Då kommer inloggningsalternativ upp. Klicka på "logga in med microsoft" men skriv INTE i något användarnamn eller lösen. Du ska komma åt filmen direkt genom microsoftinloggningen.</p><p><br/></p><p>Vi tittar istället gemensamt på nedanstående filmer och diskuterar det vi sett och går igenom oklarheter. Vi jämför då också med samernas historia/situation i Sverige.</p><p>Filmer från SLI</p><ol><li><p><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://sliplay.se/avmediadalarna/play/products/976918-nordamerikas-urbefolkning">Nordamerikas ursprungsbefolkning</a> (19 min)</p></li><li><p><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://sliplay.se/avmediadalarna/play/products/123-varldens-urfolk-indianer">Indianer </a>(4 min)</p></li></ol><p><br/></p><p>Texthäftet: kolonialism och imperialism (bifogat ovan)</p><p><br/></p><p>Extra textmaterial för dig som blir klar med häftet -&nbsp; <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.so-rummet.se/kategorier/historia/nya-tiden/slaveri-och-triangelhandel">SO-rummet</a>&nbsp;</p><p>Kom ihåg att klicka på "visa all text"</p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/34933118/0b7e4b3bc0239c63b570f8c6d8c65c56/kolonialism_och_imperialism.pdf" />
         <pubDate>2021-04-14 11:03:44 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/1415842374</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Prov - Upptäckare och industriella revolutionen</title>
         <author>peravhajo1</author>
         <link>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/3441787132</link>
         <description><![CDATA[<p>För att repetera till testet kan du läsa följande:</p><ul><li><p>"<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/78496c46-5cea-46ef-bf32-94ef2d262b67">Européerna söker sjövägen till Indien</a>"[a779].</p></li><li><p><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/7897abee-b210-4c11-aa2b-f56ad7fd7a63?page=9999">slavhandeln</a> [a318]</p></li><li><p>Träna på begreppen på <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/b3f6c6c9-df16-4843-885f-9aee6fb7d343?page=1">a326</a></p></li><li><p>Läsa 2 sidor i <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/85d61402-6239-4405-af5b-12eae33597e6">Gleerups a848</a> och<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://gleerupsportal.se/laromedel/0-historia-7-9/article/36cc45fc-6c59-4215-828a-50f4dd3d8375"> a529</a> och gör uppgifterna till texten</p></li><li><p>Jobba igenom de 2 lättlästa häften</p></li><li><p>Läs och besvara frågorna i extrahäftet som ligger bifogat på "extralektion med material" högre upp i padleten </p></li><li><p>Binogifilmer</p><p><a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.binogi.se/l/christofer-columbus?subject=64546">Upptäcksresande/kolonialism</a></p><p> <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://app.binogi.se/l/jordbruk-skapar-industriell-revolution?subject=64524">industriella revolutionen</a></p></li></ul><p>Tänk också på att lära in centrala begrepp och befästa kunskaperna. Varför kunde en industriell revolution ske i Stbr men senare också i Sverige? Hur gick det till?</p>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2025-05-08 12:23:46 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/jan_nilsson/Hi7_revolutionerna/wish/3441787132</guid>
      </item>
   </channel>
</rss>
