<?xml version="1.0"?>
<rss version="2.0">
   <channel>
      <title>BLIVER DU DEN NÆSTE TOPDESIGNER?  by Büşra Demirhan</title>
      <link>https://padlet.com/buusram/RYDOP</link>
      <description>Ca. 6 lektioner ( 4 t. 10 min. ) - 4.-5.klasse </description>
      <language>en-us</language>
      <pubDate>2018-08-29 19:34:42 UTC</pubDate>
      <lastBuildDate>2026-02-18 16:41:10 UTC</lastBuildDate>
      <webMaster>hello@padlet.com</webMaster>
      <image>
         <url></url>
      </image>
      <item>
         <title></title>
         <author>buusram</author>
         <link>https://padlet.com/buusram/RYDOP/wish/276501608</link>
         <description><![CDATA[]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/307808694/84d15a340c2eab80e56ecd85abde52fe/Sk_rmbillede_2018_08_30_kl__09_42_15.png" />
         <pubDate>2018-08-30 07:43:33 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/buusram/RYDOP/wish/276501608</guid>
      </item>
      <item>
         <title></title>
         <author>buusram</author>
         <link>https://padlet.com/buusram/RYDOP/wish/276501825</link>
         <description><![CDATA[<var><strong>Læringsmålene </strong></var><div><br></div><blockquote>Eleven kan designe sin egen taske og er bevidst om form og funktion.<br>Eleven kan gøre sig tanker om, hvem der skal købe tasken og hvorfor den er unik<br>Eleven kan lave en 3D-mockup af forskellige materialer, som jeg synes passer til mit design</blockquote>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-08-30 07:45:19 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/buusram/RYDOP/wish/276501825</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Det orginale forløb</title>
         <author>buusram</author>
         <link>https://padlet.com/buusram/RYDOP/wish/276508924</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Fremgangsmåden i forløbet  ”Hvem bærer tasken?”</strong></div><div><br><strong>Om forløbet:</strong></div><div>Forløbet handler om, at designe sin helt egen taske. <br>Eleverne får mulighed for at tænke alle de udtryk og former ind, som de ønsker. Eleverne lærer at tænke INNOVATIVT.<br>Eleverne får lov til at arbejde med materialer, design mm. <br>Eleverne starter med at lave en 3D skitse af den taske de vil designe. <br><br></div><pre><strong><em>   </em></strong><strong> - Introduktion til emnet </strong></pre><div><br></div><pre><strong>    - Idéudvikling</strong></pre><div><strong> </strong>&gt;eleverne skal udvikle idéer til hvordan en taske kan se ud og hvor den kan bruges )</div><pre><strong>    - Læs i grupper</strong> </pre><div>(eleverne skal i grupper læse en kort tekst om tasker og skrive noter)</div><div><em>&gt; Eleverne skal i gruppen læse deres noter højt</em><strong><em> </em></strong><em>op og tælle hvor mange forskellige typer tasker de har noteret. </em></div><div><em>&gt; Opret et mindmap over hvad man kan lave en taske til og hvad den kan bruges til. </em></div><pre><strong>    - Tegn uden ord </strong></pre><div>(eleverne skal tegne ti idéer på et stykke papir og blive inspireret af hinanden. Dette skal eleverne gøre ved at være sammen med én makker og skiftes til at tegne uden at tale. </div><div><em>&gt; Evaluering ( eleverne skal kigge på de tasker eleverne har tegnet og sige ét ord om hver tegning på papiret. Hvilken de bedst kan lide osv.</em></div><div><br></div><pre>   -<strong> Vælg en taske</strong></pre><div>( eleverne har arbejdet med idéudvikling og har fået idéer til forskellige tasker. Eleverne skal nu udvælge en taske som de vil arbejde videre med. <br><br></div><pre><strong>   - Mockups</strong></pre><div> ( eleverne skal i grupper læse teksten om ”Hvad er Mockup” og arbejde med aktiviteten ”Lav en taske-mouckup”</div><div><em>&gt; LAV EN TASKE-MOCKUP (Eleverne skal designe en taske til en bestemt målgruppe og lave en model af den.)</em></div><div><em>&gt; Lav et mindmap over hvilke målgrupper en taske kan have, hvilken mplgruppe du vil arbejde med. Tegne og skitser ale de former I kommer i tanke om mm.</em></div><pre><strong>   - Hvis den skulle sælges </strong></pre><div>( eleverne skal to og to vise deres tasker til hinanden, forklare dens form funktion osv.</div><div><em>&gt; Eleverne skal finde ud af hvilke materialer tasken kan laves i  og overveje hvor den kan sælges og hvordan eleverne kan få folk til at købe den.</em></div><div><em>&gt; Evaluering ( eleverne skal nu fremlægge for klassen, om sin makkers taske. </em><br><br></div><pre><strong>   - LEG DESIGNER</strong> </pre><div>(eleverne skal præsenterer og sælge sin idé)<br><em>&gt;Eleverne skal lave en lille videooptagelse hvor de fortæller om deres taske og dens unikke egenskaber og hvad ens tanker har været. </em></div><div><em>&gt;Eleverne skal udstille deres tasker og lade videoen være en del af udstillingen. <br>&gt;Eleverne skal besøge hinandens udstilling og se og lytte til videoerne.    <br></em><br></div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-08-30 08:35:17 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/buusram/RYDOP/wish/276508924</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Re-didaktisering af forløbet &quot;Hvem bærer tasken&quot; </title>
         <author>buusram</author>
         <link>https://padlet.com/buusram/RYDOP/wish/276532770</link>
         <description><![CDATA[<div><strong>Vurdering af indholdet: </strong><br>Jeg synes at det er relevant, at bringe innovation ind i undervisningen, fordi eleverne i en tidlig alder bliver mere motiverede og deltagende i undervisningen, når de selv får lov til at arbejde med virkelige problemstillinger, hvor de bla. skaber noget nyt, der giver værdi for andre. <br>Eleverne lærer at samarbejde, designe, fremstille og vurdere produkter med æstetisk funktionel og kommunikativ værdi, selvom der er lidt konkurrence i det. <br><br><strong>Positive fremhævninger ved forløbet:<br></strong><br>Jeg vil helt klart synes det er positivt at elevernes egen fantasi og forestillinger kommer i spil i kreativ ideudvikling <strong><em>"ide &gt; produkt",</em></strong> fordi når man designer, fremstiller og vurderer produkter så skaber man ting, som er betydningsbærende for en selv og måske også for andre. <br>Forløbet er helt klart tænkt godt igennem og planlagt vha. fælles mål.<br><br><br></div><div><strong>Forslag til forbedringer:<br><br>I</strong>stedet for eleverne sidder i grupper/makker og tegner deres ideer på et stykke papir så vil jeg nok få eleverne til at hænge deres ideer (tegninger) på et opslagstavle så hele klassen kunne inspirere hinanden.<br>Jeg vil nok sætte eleverne sammen med nogen som har den samme eller (næsten) den samme ide, så de kunne blive inspireret af hinanden og hjælpes ad. Eks. skatertaske, håndtaske osv. <br><strong><br></strong>Jeg tænker, at det kunne være en god ide at invitere gæster udefra til afslutningen, så eleverne ikke kun skulle se på hinandens men hvor gæsterne også kunne se elevernes design. Dette vil give et præg af virkelighed og eleverne vil blive nødt til at forholde sig til deres produkt set udefra og skulle kunne forklare processen og ideen med produktet. Det vil give eleverne et ansvar for at blive færdig med sit produkt i aftalt tid. <br><br></div>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2018-08-30 11:25:25 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/buusram/RYDOP/wish/276532770</guid>
      </item>
   </channel>
</rss>
