<?xml version="1.0"?>
<rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Examen IAC - Șelaru Denisa - FEAA by Denisa Selaru</title>
      <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp</link>
      <description></description>
      <language>en-us</language>
      <pubDate>2024-12-29 11:36:52 UTC</pubDate>
      <lastBuildDate>2025-01-15 10:00:02 UTC</lastBuildDate>
      <webMaster>hello@padlet.com</webMaster>
      <image>
         <url>https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/2975167720/47623a9a18fc71ac5fb61eada0bf9b85/exam.avif</url>
      </image>
      <item>
         <title>Proiect de activitate didactică</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273326475</link>
         <description><![CDATA[<p><strong>Unitatea de învățământ</strong>: Colegiul Tehnic „I.C. Brătianu”</p><p><strong>Propunător:</strong> Șelaru Denisa-Andreea</p><p><strong>Clasa:</strong> a IX-a</p><p><strong>Aria curriculară:</strong> Tehnologii</p><p><strong>Disciplina</strong> (conform planurilor de învățământ):&nbsp; M1 Bazele contabilității</p><p><strong>Tema:</strong> (titlul lecției): Introducere în activele circulante.</p><p><strong>Tipul lecției</strong>: Lecție de dobândire de cunoștințe</p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/2975167720/a393f1fe2266746aa2397e226bc23d5b/liceu.jpeg" />
         <pubDate>2024-12-29 12:53:15 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273326475</guid>
      </item>
      <item>
         <title>
COMPETENȚE SPECIFICE TEMEI:
</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273326611</link>
         <description><![CDATA[<p>1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației economico-financiare cu referire la fapte/</p><p>evenimente economico-financiare</p><p>2.1.2. Prezentarea conceptului și a elementelor definitorii ale evidenței economice.</p>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2024-12-29 12:53:48 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273326611</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Obiective operaționale:</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273326688</link>
         <description><![CDATA[<p>Elevul va fi capabil:</p><p>O1: Să definească termenii active circulante.</p><p>O2: Să caracterizeze conceptul de activ circulant.</p><p>O3: Să clasifice activele circulante</p>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2024-12-29 12:54:12 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273326688</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Strategia didactică:</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273326768</link>
         <description><![CDATA[<p>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Metode didactice: expunere, conversație euristică, expunere interogativă, Metoda învățării prin cooperare, Metoda Jocului, Joc de rol</p><p>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Mijloace didactice: manual, tablă, video-proiector, laptop,</p><p>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Forme de organizare: colectiv-dirijat, colectiv- independent, pe grupe-dirijat. pe grupe-independent, individual-independent.</p><p>4.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Tipuri de învățare: inteligibil.</p>]]></description>
         <enclosure url="" />
         <pubDate>2024-12-29 12:54:28 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273326768</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Introducere în activele circulante</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273327116</link>
         <description><![CDATA[<p><strong>Activele circulante</strong>, cunoscute și sub denumirea de active curente, sunt acele bunuri și servicii deținute pe o perioadă scurtă în cadrul activității unei entități, având un rol esențial în desfășurarea proceselor economice zilnice. Acestea participă, în general, l<em>a un singur circuit economic și își modifică forma pe parcursul utilizării</em>. În cadrul lecției „Introducere în activele circulante,” ne vom concentra asupra caracteristicilor acestor active și a modului în care ele contribuie la funcționarea unei entități.</p><p>Activele circulante sunt resurse <em>ce se așteaptă a fi realizate sau utilizate în cursul normal al activității economice, în </em><strong><em>termen de 12 luni</em></strong><em> de la data bilanțului.</em> Ele includ <em>stocuri, creanțe, investiții financiare pe termen scurt și numerar sau echivalente de numerar.</em> Fiecare dintre aceste elemente are un rol important în menținerea lichidității și în susținerea procesului de producție sau vânzare al unei entități.</p><p><strong>Stocurile</strong> sunt acele bunuri materiale deținute de o societate cu scopul de a fi vândute.&nbsp;<strong>Creanțele</strong> sunt valori economice pe care o societate le oferă temporar altor persoane, fie ele fizice sau juridice, în schimbul cărora, societatea urmează să primească un echivalent valoric. <strong>Investițiile pe termen scurt </strong>reprezintă sumele pe care o societate le investește cu scopul de a obține un câștig pe termen scurt. <strong>Casa și conturi la bănci</strong> sunt acele valori, sub formă de bani, pe care le deține societatea.</p><p>De asemenea, lecția va prezenta <em>corelațiile</em> dintre aceste active circulante și importanța lor în gestionarea eficientă a resurselor unei entități, în contextul contabilității. Lecția va oferi o <em>bază solidă</em> pentru înțelegerea acestui concept esențial în contabilitate, folosind <strong>resurse educaționale deschise</strong> pentru a stimula gândirea critică și aplicarea practică a informațiilor.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/2975167720/0da64ef2236a46ca370a3c666967ec74/ACTIVELE.jpg" />
         <pubDate>2024-12-29 12:55:45 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273327116</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Captarea atenției</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273328300</link>
         <description><![CDATA[<p>Pentru a capta atenția elevilor și a realiza o scurtă recapitulare se propune vizionarea unui scurt videoclip despre principalele diferențe dintre active și pasive, cu parcurgerea unei serii de întrebări pe baza videoclipului.</p><p>Accesați acest link: <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://edpuzzle.com/assignments/6768793c4516da4b4f560064/watch">https://edpuzzle.com/assignments/6768793c4516da4b4f560064/watch</a></p>]]></description>
         <enclosure url="https://edpuzzle.com/" />
         <pubDate>2024-12-29 13:00:06 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273328300</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Enunțarea obiectivelor și a subiectului lecției</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273329905</link>
         <description><![CDATA[<p><strong>Titlul lecției</strong>: Introducere în activele circulante</p><p><strong>Obiective operaționale</strong></p><p>Elevul va fi capabil:</p><p>O1: Să definească termenii active circulante</p><p>O2: Să caracterizeze conceptul de activ circulant.</p><p>O3: Să clasifice activele circulante.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/2975167720/0fbedfc3233a98fbec767226fe9b6960/smart.jpg" />
         <pubDate>2024-12-29 13:05:09 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273329905</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Predarea conținutului</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273332409</link>
         <description><![CDATA[<p>Concepte studiate</p><ul><li><p>activele circulante</p></li><li><p>caracteristicile activelor circulante</p></li><li><p>clasificarea activelor circulante</p></li></ul>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/2975167720/7dcbddfcfa3d1dbfd3097fce10c52770/active.webp" />
         <pubDate>2024-12-29 13:11:39 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273332409</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Diagrama Coggle</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273333255</link>
         <description><![CDATA[<p>Diagrama Coggle poate fi utilizată pentru a vizualiza clasificarea activelor circulante și relațiile dintre diferitele componente ale acestora, facilitând înțelegerea structurii și caracteristicilor lor. De asemenea, ajută la prezentarea informației într-un mod clar și interactiv pentru elevi.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://coggle.it/diagram/Z2hplklqh415P_XZ/t/activele-circulante-image/7a97aa90c6ee23b0e99062dd3dc37a6218e996d2ed32c7e8f5e981410350f87a" />
         <pubDate>2024-12-29 13:14:30 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273333255</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Intensificarea transferului</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273334199</link>
         <description><![CDATA[<p>Această activitate poate fi utilizată pentru a stimula colaborarea și gândirea creativă a elevilor, ajutându-i să aprofundeze cunoștințele despre tipurile de active circulante prin realizarea unui produs vizual atractiv. Padlet-ul (<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://padlet.com/denisaselaru03/activele-circulante-ne38843o6ximqwby">https://padlet.com/denisaselaru03/activele-circulante-ne38843o6ximqwby</a> ) servește drept platformă pentru centralizarea și partajarea lucrărilor echipelor, promovând schimbul de idei într-un mod interactiv.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/2975167720/a9121afc709fcb018dc81e8926d19a63/padlet.png" />
         <pubDate>2024-12-29 13:17:26 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273334199</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Intensificarea retenției (partea 1)</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273335164</link>
         <description><![CDATA[<p>Această aplicație poate fi utilizată pentru a încuraja creativitatea elevilor și pentru a-i ajuta să exprime în mod original conceptele despre activele circulante. Padlet-ul (<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://padlet.com/denisaselaru03/activele-circulante-ne38843o6ximqwby">https://padlet.com/denisaselaru03/activele-circulante-ne38843o6ximqwby</a> )facilitează partajarea rezultatelor, oferind o platformă interactivă pentru prezentarea și discutarea meme-urilor create (cu ajutorul inteligenței artificiale).</p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/2975167720/c1b78077d32cc37802ab1fcf4020729c/padlet.png" />
         <pubDate>2024-12-29 13:20:35 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273335164</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Intensificarea retenției (partea 2)</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273335866</link>
         <description><![CDATA[<p>Această activitate poate fi utilizată pentru a dezvolta abilitățile de analiză, luare a deciziilor și colaborare ale elevilor, simulând scenarii financiare reale legate de activele circulante. Padlet-ul (<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://padlet.com/denisaselaru03/activele-circulante-ne38843o6ximqwby">https://padlet.com/denisaselaru03/activele-circulante-ne38843o6ximqwby </a>) servește ca platformă pentru centralizarea concluziilor, facilitând schimbul de perspective și reflecția asupra soluțiilor propuse.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/2975167720/b321a3953ccfea4988a215b52da63505/padlet.png" />
         <pubDate>2024-12-29 13:23:07 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273335866</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Obținerea performanței</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273336300</link>
         <description><![CDATA[<p>Această activitate poate fi utilizată pentru a încuraja interacțiunea dintre elevi și profesor, oferind un spațiu organizat pentru clarificarea conceptelor despre activele circulante. Padlet-ul (<a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://padlet.com/denisaselaru03/activele-circulante-ne38843o6ximqwby">https://padlet.com/denisaselaru03/activele-circulante-ne38843o6ximqwby</a>,) facilitează colectarea întrebărilor și gestionarea răspunsurilor (sesiunea de Q&amp;A) într-un mod accesibil și transparent.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/2975167720/3a4943ee19484c46f919754371ee6b8c/padlet.png" />
         <pubDate>2024-12-29 13:24:40 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273336300</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Încheierea activității</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273336597</link>
         <description><![CDATA[<p>La finalul lecției, se vor face aprecieri privind desfășurarea lecției.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://media4.giphy.com/media/TdfyKrN7HGTIY/giphy.gif" />
         <pubDate>2024-12-29 13:25:50 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273336597</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Captarea atenței</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273338312</link>
         <description><![CDATA[<p>Activitatea utilizează EdPuzzle la nivelul de <strong>augmentare</strong> din modelul SAMR, înlocuind metoda tradițională cu un videoclip interactiv care aduce îmbunătățiri funcționale, precum verificarea în timp real a înțelegerii și oferirea de feedback instant.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://media4.giphy.com/media/D8j5ehgRFj5aYo3nTC/giphy.gif" />
         <pubDate>2024-12-29 13:31:31 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273338312</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Predarea noului conținut</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273338971</link>
         <description><![CDATA[<p>Activitatea ce include mapa conceptuală realizată pe Coggle se încadrează la nivelul de <strong>modificare</strong> din modelul SAMR, reproiectând semnificativ predarea prin integrarea resurselor suplimentare și colaborarea în timp real. Aceasta transformă predarea tradițională într-o experiență interactivă, facilitând înțelegerea și aplicabilitatea conceptelor despre activele circulante.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://media3.giphy.com/media/1xpm1nTQiRL96Di3Q6/giphy.gif" />
         <pubDate>2024-12-29 13:33:27 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273338971</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Intensificarea transeferului</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273339514</link>
         <description><![CDATA[<p>Activitatea de realizare a unui poster digital în echipe se încadrează la nivelul de <strong>redefinire</strong> din modelul SAMR, transformând sarcina într-o experiență colaborativă și creativă. Tehnologia facilitează investigarea activelor circulante, utilizarea inteligenței artificiale și partajarea interactivă pe Padlet, stimulând gândirea critică și aplicarea practică a cunoștințelor.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://media1.giphy.com/media/H5luZGsA8wVQsIIMHy/giphy.gif" />
         <pubDate>2024-12-29 13:35:09 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273339514</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Intensificarea retenției (partea 1)</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273340809</link>
         <description><![CDATA[<p>Activitatea de creare a unui meme cu inteligența artificială se încadrează la nivelul de <strong>redefinire</strong> din modelul SAMR, permițând elevilor să exprime conceptele despre activele circulante într-un mod creativ și captivant. Tehnologia transformă procesul de învățare într-o experiență personalizată, accesibilă și relevantă pentru elevi.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://media4.giphy.com/media/eeLeLnv19cOEjfiwrD/giphy.gif" />
         <pubDate>2024-12-29 13:38:17 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273340809</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Intensificarea retenției (partea 2)</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273341222</link>
         <description><![CDATA[<p>Activitatea de simulare a unui joc de rol se încadrează la nivelul de <strong>modificare</strong> din modelul SAMR, permițând elevilor să abordeze scenarii de afaceri reale prin utilizarea Padlet și alte aplicații pentru organizarea și partajarea informațiilor. Tehnologia transformă învățarea prin implicarea activă a elevilor în rezolvarea problemelor complexe, facilitând aplicarea cunoștințelor într-un context practic și relevant.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://media4.giphy.com/media/syQ4KY566ul38mZioG/giphy.gif" />
         <pubDate>2024-12-29 13:39:45 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273341222</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Obținerea performanței</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273341584</link>
         <description><![CDATA[<p>Activitatea de preluare a întrebărilor elevilor și răspunsurile profesorului pe Padlet se încadrează la nivelul de <strong>augmentare</strong> din modelul SAMR, îmbunătățind procesul de învățare prin crearea unui spațiu interactiv pentru întrebări și feedback instantaneu. Tehnologia facilitează un proces de învățare continuu, organizând eficient informațiile și promovând colaborarea între elevi și profesor.</p>]]></description>
         <enclosure url="https://media1.giphy.com/media/xUOxfjsW9fWPqEWouI/giphy.gif" />
         <pubDate>2024-12-29 13:40:58 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273341584</guid>
      </item>
      <item>
         <title>Bibliografie</title>
         <author>denisaselaru03</author>
         <link>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273341986</link>
         <description><![CDATA[<p><strong>Manuale</strong></p><p>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Dorin, V.B.,&nbsp; Negoianu, N., Brumar, C., &amp; Manole, M. (2018). Bazele contabilității. Clasa a IX-a. Editura Cd Press.</p><p><strong>Articole online</strong></p><p>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Boz, C. (2023). Activele - cum să-ți maximizezi performanța financiară cu activele circulante și activele imobilizate. Disponibil la <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.forvismazars.com/ro/ro/insights/blog/business-insights/activele-maximizati-performanta-financiara">https://www.forvismazars.com/ro/ro/insights/blog/business-insights/activele-maximizati-performanta-financiara</a></p><p>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Rusu, E. (2023). Activele unei firme – Ce sunt și Cum se clasifică?.Disponibil la <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://omnicredit.ro/activele-unei-firme-ce-sunt-si-cum-se-clasifica/">https://omnicredit.ro/activele-unei-firme-ce-sunt-si-cum-se-clasifica/</a></p><p>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Uleia, Ș. (n.a.). Totul despre active circulante si active imobilizate. Disponibil la <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.primet.ro/activele-circulante-si-activele-imobilizate">https://www.primet.ro/activele-circulante-si-activele-imobilizate</a></p><p><strong>Videoclipuri</strong></p><p>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Businedu. (2017). Assets vs Liabilities with examples. Disponibil online la <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://youtu.be/fZdR4QvETzQ?si=Y4IhgjOFn7hjAu-p">https://youtu.be/fZdR4QvETzQ?si=Y4IhgjOFn7hjAu-p</a></p><p>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Mark &amp; Trina (2023). Current vs Non Current Assets – Explained Simply!. Disponibil online la <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://www.youtube.com/watch?v=qzvuV9wkVx8">https://www.youtube.com/watch?v=qzvuV9wkVx8</a></p><p><strong>Resurse online</strong></p><p>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; LearningApps - interactive and multimedia learning blocks. (n.d.). LearningApps. <a rel="noopener noreferrer nofollow" href="https://learningapps.org/index.php?overview&amp;s=&amp;category=0&amp;tool=">https://learningapps.org/index.php?overview&amp;s=&amp;category=0&amp;tool=</a></p>]]></description>
         <enclosure url="https://media0.giphy.com/media/JEhCPFfqi2Hy8/giphy.gif" />
         <pubDate>2024-12-29 13:42:16 UTC</pubDate>
         <guid>https://padlet.com/denisaselaru03/8247b2rvctlf10pp/wish/3273341986</guid>
      </item>
   </channel>
</rss>
